z Itálie

Proč koupit víno z Itálie

Itálie je možná nejsložitější a pro milovníka italského vína díky rozmanitosti italských vín také nejzajímavější vinařskou zemí na zemi.

Itálie je vinařská oblast s nejdelší a možná i nejintenzivnější vazbou na víno a vinařství. Nikde jinde není italské víno tak dominantní, tak důležité pro lidi a hospodářství, jako v Itálii. Víno se pěstuje ve všech 20 regionech Itálie. Vinice se rozkládají na 908 000 hektarech a ročně produkují 60 milionů hektolitrů vína, což odpovídá francouzské úrovni. V 90. letech bylo na ploše jednoho milionu hektarů vylisováno až 75 milionů hektolitrů vína. To odpovídalo obrovskému počtu deseti miliard lahví vína - absolutní špička. Žádná jiná vinařská země na světě nevyráběla více vína než Itálie.

Historie vinařství v Itálii

Spotřeba vína má v Itálii hluboké kořeny. Všechny společenské třídy staré římské republiky si pochutnaly na víně už od 2. století před naším letopočtem. Vědci diskutovali o nejdůležitějších otázkách týkajících se vína a jeho pěstování. Vědci starověké Itálie se také zaměřili na otázky týkající se správné odrůdy hroznů, klimatických podmínek a půdních podmínek. Už v té době probíhal výzkum správné péče o révu a uvažovalo se o správném vinařství ve sklepě.

Na přelomu století se v Itálii zintenzivnilo vinohradnictví. Vinařství se ještě nespecializovalo pouze na vinařství, ale úsilí spojené s výrobou italského vína se enormně zvýšilo. Tato změna byla patrná zejména u hlavních prodejních trhů a exportních přístavů. Kromě toho byla ve světové metropoli Řím vyžadována stále větší množství vína z Itálie. Potenciál, který byl ve víně, bohatí aristokrati rychle poznali, a tak investovali do nových vinařství po celém Římě. Víno také hrálo roli při zásobování římských legií, které žily od roku 200 před naším letopočtem až 100 n. l. Celé středomořské oblasti hrály hlavní roli. Ale tohle bylo spíše jednoduché obyčejné italské víno. Po dobytí Galie si špičková římská vína držela téměř nehmotnou špičkovou pozici. Tato špičková vína z Itálie zahrnovala různé druhy Falerner z Kampánie, ale také sladká bílá vína z Itálie z Alby a Velletri, Caecuber a mnoho dalších vín z Etrurie (Toskánsko) a Magna Graecia, včetně Tarentiner a Cirò. Tato špičková vína však byla vzácná a drahá, a proto byla vyhrazena pouze privilegovaným s plnou peněženkou.

Starověká špičková vína z Itálie se v 5. století dostala pod římskou říši. Od té doby se vinařství stále praktikovalo, ale po pádu Západořímské říše, stejně jako hospodářství, vědy a literatury v Itálii, se to téměř zastavilo. Spasitelem vína v Itálii byl nakonec Karel Veliký. Dobyl velkou část Itálie, oživil Římskou říši a vrátil Itálii zpět do západní kultury. Výsledkem bylo, že ekonomika v Itálii začala vzkvétat. Ve 14. století byla Itálie opět centrem ekonomické moci v Evropě. V té době se bohaté vinařské rodiny ze střední třídy jako Antinori a Frescobaldi věnovaly vinařství.

Geografie a klima

Díky své velké expanzi na sever-jih může mít Itálie enormní klimatickou rozmanitost. Na dalekém severu, ve Friuli a v Jižním Tyrolsku převládají alpské vlivy, kterým však čelí speciální mikroklima v alpských a říčních údolích. Údolí Adige v Jižním Tyrolsku je zvláště vhodné pro vinařství.

Dále na jih, v Piemontu, Lombardii nebo Benátsku, vliv Alp téměř ustoupil a dominuje mírné středomořské podnebí. Zde, stejně jako v Toskánsku na jihu, je teplé a relativně mrazuvzdorné, takže mohou vznikat jemně zpracovaná, a přitom silná vína.

Čím dále na jih, tím je teplejší, aniž by ztratil harmonizující vliv okolní vody. V Kampánii, Kalábrii, Basilice a Abruzzu konečně existuje suché a slunečné klima, které je ideální pro odrůdy vinné révy Primitivo, Nero d'Avola, Nerello Mascalese a další.

Itálie má také co geologicky nabídnout, protože ji protíná pohoří Apenin. Proto v Itálii není jen vápenec a dolomit, ale také pískovec, břidlice, slín a hlína.

Regiony, vína a odrůdy v Itálii

Po nové regulaci evropského trhu s vínem z roku 2009 si nové etikety kvality nyní nacházejí cestu i do Itálie. Nejvyšší úroveň kvality, která nahrazuje staré názvy DOC a DOCG, je nyní DOP (Denominazione d'Origine Protetta). Za DOP nyní následuje IGP (Indicazione Geografica Protetta), který nahrazuje starý název IGT a je podobný francouzskému Vin de Pays.

Kromě toho by tato označení neměla být přeceňována, protože použití neschválené odrůdy již vede k downgrade, a proto musela být některá z nejlepších vín v Toskánsku klasifikována jako venkovská vína, protože se skládala z Cabernet Sauvignon nebo Merlot.

Pokud jde o kvalitu, v Itálii v současné době již neexistuje žádný region, který by bylo možné popsat jako opuštěný. Nicméně v regionech samozřejmě existují specializace, které je třeba krátce zmínit:

  • Jižní Tyrolsko

Tady v mikroklimatu údolí Adige se vyrábí mnoho velmi dobrých vín z mezinárodních a regionálních odrůd vinné révy, jako jsou Vernatsch, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Gewürztraminer nebo Sauvignon Blanc. Podmínky prostředí umožňují dlouhé a rovnoměrné zrání hroznů. Spolu s nejnovější sklepní technologií to za posledních několik desetiletí vedlo k enormnímu skoku v kvalitě vín z Jižního Tyrolska.

  • Piemont

Nejlepší Barolo nebo Barbaresco pochází z Piemontu. Odrůda Nebbiolo je hvězdou regionu a proslavila Piemont mezinárodně. Kromě Nebbiola je Arneis z podoblasti Langhe také těžkou váhou v italském vinařském světě v segmentu bílého vína.

  • Lombardie

Zejména vinařská oblast Franciacorta způsobila v posledních několika desetiletích rozruch. Mezitím se v Lombardii nevyrábí jen ta nejlepší šumivá vína, ale také spousta vynikajících tichých vín vyrobených z mezinárodních odrůd, jako je Chardonnay nebo Pinot Noir.

  • Friuli Venezia Giulia

Vyrábí se zde ta nejlepší vína, přičemž Veneto je zodpovědnější za Bardolino, Valpolicella a Amarone a ve Friuli se místo toho do prvotřídních vín lisuje mnoho mezinárodních odrůd bílého hroznu.

  • Toskánsko

Nejznámější italská vinařská oblast produkuje nejen Chianti, ale také špičková vína Vino Nobile di Montepulciano a Brunello di Montalcino. Zde má odrůda Sangiovese absolutní dominanci a je hnána do nových výšin prostřednictvím absolutního úsilí o kvalitu.

  • Jižní Itálie

V Kampánii, Kalábrii, Apulii a také v Basilicatě a na Sicílii lidé ohledně vinařství začali vystrkovat růžky. Cílem je porovnat jemně vypěstovaná vína na severu s jejich vlastním stylem. Toho je dosaženo silnými červenými a bílými víny z Aleatica, Malvasie, Negroamara, Primitiva, nebo Nerello Mascalese. Tato vína mají dostatek slunečního svitu. Z toho důvodu již lidé v jižní Itálii nechtěli jednoduše prodávat svá vína, aby posílili severní Itálii. Od té doby, co se v jižní Itálii začaly angažovat velké společnosti, jako je Farnese, se kvalita ještě zvýšila a italský jih pěkně vystrkuje své drápky.

Nino Franco Rustico Valdobbiadene Prosecco Superiore Docg
490 Kč

Aroma Nino Franco Rustico Valdobbiadene Prosecco Superiore Docg je v  elmi jemné, vytrvalé,...

Kód: 128
1 položek celkem
Zpět do obchodu